روش آموزش زبان کودکان

روش آموزش زبان به کودکان حرف اول و آخر را در کیفیت یادگیری می‌زند. در دنیا متدهای مختلف برای آموزش و یادگیری زبان انگلیسی وجود دارد که در سالهای اخیر با بررسی های انجام شده از طرف کارشناسان زبان در سراسر دنیا به این نتیجه رسیده اند که بهترین روش آموزش زبان به کودکان و خردسالان روش مونته سوری و شیوه زبان مادری می باشد.

روش آموزش زبان به کودکان


آموزش زبان به روش مونته سوری

بنیان‌گذار روش مونته‌سوری دکتر ماریا مونته‌سوری است او در حین کار متوجه برنامه‌های آموزشی و تربیتی کودکان شد پس به‌جای برنامه‌های آموزشیِ موجود، الگوی جدیدی برای بچه‌ها ارائه داد. یعنی همان روش مونته‌سوری که از سن ۳ تا ۱۵ سالگی می تواند برای آموزش بچه ها و نوجوانان و آماده کردن آن ها برای مواجه شدن با زندگی واقعی مورد استفاده قرار بگیرد.

آموزش زبان به روش مونته سوری

روش آموزش مونته سوری

ایشون با بررسی هایی که روی رده ی سنی خردسالان و کودکان به عمل آورده اند به این نتیجه رسیدند که باید آموزش انگلیسی به کودکان و خردسالان (2-3-4-5-6)سال از طریق بازی انجام بگیرد. تا بچه ها به خوبی و به راحتی زبان انگلیسی را فرا بگیرند. میتوان گفت که مونته سوری با قدرت فعلا بهترین روش آموزش زبان کودکان می‌باشد.


آموزش زبان انگلیسی به کودکان به شیوه زبان مادری

طی تحقیقات مختلف کارشناسان به نتیجه های مختلف برای فراگیری زبان انگلیسی در سنین کودکی و خردسالی رسیدند، آنان به روش جدیدی پی بردند که از آن با نام “روش زبان مادری” یاد می‌کنند. در این دو روش ذکر شده آموزش زبان انگلیسی به طور غیر مستقیم به کودکان و خردسالان(2-3-4-5-6)سال می باشد.

همزمان به شیوه ی زبان مادری و ازطریق بازی که ذهن بچه ها به طور ناخودآگاه زبان انگلیسی را با استفاده از این روش ها فرا می گیرد. حال آنکه متاسفانه شرایط در همه جای دنیا یکسان نیست و کمتر موسسه و آموزشگاهی در ایران علی الخصوص در مشهد بر روی این متدها کار کرده اند.

باید گفت این متد تکنیک‌های بسیار ارزشمندی را به مدرسین ارائه می‌دهد که به سادگی نمی‌توان از آن گذر کرد. پس توجه و استفاده ار این روش بسیار کاربردی و، واجب می‌باشد.


بهترین موسسه زبان کودکان در مشهد

بهترین آموزشگاه زبان کودکان مشهد آموزشگاهی است که بتواند تمامی شیوه ها و متدهای روز دنیا رو به صورت اصولی در اختیار والدین و کوچولوهای نازنین شون در این شهر قرار بدهد. آموزشگاه زبان الوند تنها اموزشگاهی است که به روش مونته سوری و روش زبان مادری در مشهد فعالیت می کند. و این فرصت رو در اختیار والدین و کوچولوهاشون قرار داده است.

موسسه زبان الوند

با توجه به مدت زمان فعالیت مرکز تخصصی زبان الوند برای آموزش انگلیسی ویژه خردسالان و کودکان در مشهد می توان به راحتی به کیفیت آموزشی این آموزشگاه اعتماد کرد. آموزشگاه زبان الوند تخصصی ترین مرکز پرورش کودک دو زبانه در مشهد است که مکانی متناسب با رده ی سنی (2-6)سال را فراهم آورده است. در این مرکز شرایط فراگیری زبان برای زبان آموزان با انواع یادگیری های متفاوت فراهم شده است.

موسسه زبان الوند

اعم از وسایل بصری مانند تلویزیون برای اهنگ های تصویری و اسلاید های گوناگون وسایل سمعی مانند میکروفون و اسپیکرها برای آموزش های مختلف از طریق شنیداری وسایلی برای کودکانی که باید لمس کنند تا یاد بگیرند. انواع مختلف بازی ها و اسباب بازی ها و غیره را برای یادگیری زبان انگلیسی در اختیار کوچولوهای نازنین قرار داده است.

آموزشگاه الوند یکی از بهترین آموزشگاه های زبان خردسال و کودک می باشد. ما در مرکز زبان الوند با استفاده از کادر مجرب و آموزش دیده و فضایی شاد و مفرح برای کوچولوهای نازنینمون می کوشیم که کمیت و کیفیت را در کنار هم برای خانواده ها به ارمغان بیاوریم.

موسسه زبان الوند

موسسه زبان MCI

در آموزشگاه زبان مهر سجاد MCI روش آموزش زبان به کودکان  همراه با داستان و روایت‌گری به صورت شعر و بازی است، به نحوی که برای بالا بردن ارتباط بین این رده سنی و کلاس، در کتاب‌ منتخب از چهار شخصیت اصلی و داستانی استفاده شده استکه این چهار شخصیت خود مسبب بروز اتفاقات جذابی برای کودکان می‌شوند.

کالج زبان ماهان

در کلاس های زبان کودکان کالج ماهان تلاش شده تا مباحث آموزش داده شده بخش عمده‌ای از مطالب مورد نظر مدارس را پوشش دهد تا حضور کودکان در این دوره باعث آسیب به روند یادگیری آنها در مدارس نشود.هیچ شکی نیست که استاد و شیوه آموزش او در روند یادگیری و انگیزه زبان‌آموزان، به‌خصوص در سنین کم نقش اساسی را بازی می‌کند.


مزایای یادگیری زبان جدید

مزایای زیادی از جمله افزایش مهارت و توانایی روان صحبت کردن زبانی دیگر با شروع زود هنگام آموزش زبان به کودکان وجود دارد. مطالعات نشان می دهد که آموزش زبان دوم به کودکان در سنین پایین تر باعث بهبود مهارت های شناختی آنها هم می شود. مثلا تقویت مهارت حل مسئله، افزایش خلاقیت، بهبود تفکر انتقادی و مهارت های مشاهده ای، توانایی انجام چند کار به صورت توام و عملکرد بهتر حافظه از مزایای روش آموزش زبان به کودکان در سنین پایین تر است.

این مهارت ها درهم مراحل و ابعاد مختلف زندگی کودکان مفید واقع می شوند. علاوه بر تقویت مهارت های شناختی،کودکی که زبانی دیگر می آموزد با فرهنگ و سنت های زبان دیگری هم آشنا می شود. این آشنایی به گسترده شدن افق دید کودک، کمک فوق العاده ای می کند.دانستن زبانی دیگر در آینده ی کاری و اجتماعی کودک هم اثرات به شدت مثبتی می گذارد.

مزایای یادگیری زبان جدید

دلیل یادگیری زبان انگلیسی

آیا به کودک و خردسال خود می‌توانیم زبان انگلیسی بیاموزیم؟ آیا برایش زود نیست؟ می‌ترسم دچار اختلالات یادگیری بشود. این سؤالی است که برخی از پدرها و مادرها معمولاً از ما می‌پرسند و سؤال بسیار خوبی است. جواب کوتاه به این سؤال این است که بله اگر می‌توانید و فرصت این کار را دارید حتماً به کودکتان، نه‌تنها زبان انگلیسی بلکه هر زبان دوم دیگری که علاقه‌مند بودید، را یاد دهید.

پس بیایید با هم نگاهی به فواید آموزش زبان انگلیسی به کودکان در سنین مختلف بیندازیم. تحقیقات اخیر کاملاً آموزش زبان دوم به کودکان را تأیید می‌کند. البته در ایران به دلیل وجود اقوام مختلف شاهد هستیم که کودکان به‌راحتی دو یا سه زبان را یاد می‌گیرند و مشکل خاصی نیز برایشان به وجود نمی‌آید. بنابراین زبان انگلیسی و هر زبان دیگری نیز از این قاعده مستثنا نیست و بدون هیچ نگرانی می‌توان آن را به کودک یاد داد. آموزش زبان انگلیسی به کودکان هیچ ایرادی ندارد و بسیار هم خوب است.


فواید یادگیری زبان دوم برای کودکان

اولین فواید آموزش زبان انگلیسی به کودکان و خردسالان این است که کودک درک صحیحی از فرهنگ‌های مختلف پیدا می‌کند و این خود باعث می‌شود که کودک تفکرات مختلف را بهتر درک کند. وقتی کودک یاد بگیرد که تفکرات مختلف را بهتر بفهمد، می‌تواند ارتباط بهتری با دیگر افراد داشته باشد و بهتر می‌تواند فرهنگ‌های مختلف را بپذیرد و به آن‌ها احترام بگذارد.

نتایج تحقیقات متعدد روی این مورد نشان می‌دهد که کودکی که چند زبان را در کودکی یاد گرفته است، تفکراتش بسیار منعطف‌تر و هوشمندانه‌تر از دیگر افراد است. کودکی که به چند زبان مسلط است درک بهتری از فرهنگ های مختلف پیدا میکند و تفکرات منعطف تر و هوشمندانه تری نسبت به دیگران دارد.

فواید یادگیری زبان دوم برای کودکاناهمیت ارتباط اجتماعی با دیگران

از فواید آموزش زبان انگلیسی به کودکان چند زبانه بودن کودک این است که کودکانی که چند زبان یاد گرفته‌اند می‌توانند ارتباطات عمیق‌تر و ریشه‌دارتری را با افراد مختلف جامعه پیدا کنند. می‌توانند با کودکان مختلف به زبان خودشان صحبت کنند. و حتی پلی ارتباطی بین دو کودک دیگر که زبان یکدیگر را نمی‌فهمند باشند.

البته این موضوع در مورد زبان انگلیسی برای ایرانی‌ها محسوس نیست اما در مورد دیگر زبان‌های ملی مثل ترکی و کردی کاملاً محسوس است. کودکانی که به چند زبان مختلف می‌توانند با دیگران ارتباط سازنده برقرار کنند به‌سرعت اعتمادبه‌نفس بالایی کسب می‌کنند و درک صحیح‌تری از هویت خود در اجتماع پیدا می‌کنند. کودکی که به چند زبان مسلط است این پتانسیل را دارد که ارتباط عمیق تر و بهتری با دیگران برقرار کند.

 تاثیر فرصت‌های بهتر در آینده

سومین فایده در آینده‌ی کودکان است. بسیار مشخص است که کودکی که قادر باشد به زبان انگلیسی صحبت کند، فرصت‌های تحصیلی و شغلی بسیار بیشتری نسبت به دیگران دارد. این کودک به منابع اطلاعاتی بسیار گسترده‌تری دسترسی دارد و می‌تواند مشکلات خود را با استفاده از این منابع بسیار بهتر و سریع‌تر حل کند. حال پس از برررسی مزایای یادگیری ربان کودکان نگاهی هم به مشکلات این مبحث داشته باشیم.


معایب آموزش زبان انگلیسی به کودکان

داشتن یک فرزند چند زبانه موضوع بسیار جالب و بحث‌برانگیزی به نظر می‌رسد. خیلی‌ها هم عقاید و تصورات فراوانی در این رابطه دارند که خیلی هم خوشحال می‌شوند که آن‌ها را با شما تقسیم کنند. اما تحقیقات پزشکی و روانشناسی گسترده‌ای که در دو دهه‌ی گذشته روی این موضوع انجام شده، ثابت کرده است که اکثر این تصورات، غلط هستند.

برای اینکه تصمیم صحیحی در این رابطه بگیرید بایستی تنها به حقایق نگاه بیندازید. نه تصورات عموم. حقیقت این است که به‌طورکلی ۴ مشکل ممکن است کودک شما دچار آن شود که این چهار مورد هم در همه‌ی موارد رخ نمی‌دهد. تمامی این مشکلات نیز در سال‌های ابتدایی یادگیری زبان رخ می‌دهد و کم‌کم از میان می‌رود.

معایب آموزش زبان انگلیسی به کودکان

تاخیر در تکلم در بدو تولد

قبلاً، باور عمومی بر این بود که کودکی که چندزبانه بزرگ می‌شود دیرتر زبان باز می‌کند.این موضوع اما دیگر از لحاظ علمی قابل‌قبول نیست. اولاً این باور هیچ اساس علمی ندارد. ثانیاً تحقیقات اخیری که در حوزه‌ی زبانشناسی روی این موضوع انجام شده است، آن را رد کرده است. بااین‌وجود بر فرض هم که این موضوع صحیح باشد این تأخیر بین سه تا شش ماه بیشتر گزارش نشده است که اگر هم اتفاق بیفتد کاملاً طبیعی است.

زیرا اگر فکرش را که بکنید، کودکی که دو یا چند زبان را باهم یاد می‌گیرد چند برابر بیشتر از دیگر همسالان خود در معرض مطالب و لغات جدید است. بااین‌وجود این شش ماه تأخیر احتمالی بسیار اهمیت کمتری نسبت به اینکه بچه بتواند دو یا سه زبان صحبت کند، دارد.

تداخل زبان‌های مختلف در یادگیری

تداخل زبان‌های مختلف باهم خیلی در کودکانی که چند زبان یاد می‌گیرند مرسوم است. اگر کودک، لغتی از یک زبان یادش نیاید، از دیگر زبان آن لغت را قرض می‌کند تا پیام خود را بتواند برساند. البته این موضوع یک اختلال فکری محسوب نمی‌شود؛ بلکه کاملاً یک فرایند طبیعی در هنگام یادگیری دو یا چند زبان است.

حتی بزرگ‌سال‌ها نیز وقتی‌که در حال یادگیری زبان انگلیسی هستند، ممکن است دچار این مشکل بشوند. در ضمن کسانی که یک‌زبانه هستند نیز با این مشکل به روش دیگری درگیر هستند. مثلاً کودکان ممکن است که لغت اشتباهی به کار ببرند و یا بزرگ‌سالان ممکن است چند لحظه مکث بکنند (با بیرون دادن صدایی مثل um mm) تا اینکه آن کلمه یادشان بیاید.

تداخل زبان‌های مختلف در بادگیری

زحمت بیشتر برای پدر و مادر

این موضوع احتمالاً بزرگ‌ترین مشکل پیش رو است. بزرگ کردن کودک چند زبانه نیازمند تعهدات و تلاش بالایی است.مثل کلاس‌های موسیقی، یک‌شبه نباید از کودک انتظار داشت که راه صدساله را بپیماید. این موضوع یک سرمایه‌گذاری بلندمدت برای کودکان است. بنابراین نیازمند تلاش بیشتر از طرف پدر و مادر برای فراهم کردن محیط مناسب، درگیری مناسب با زبان دوم، و تشویق و ترغیب مداوم کودکان است.

شاید خیلی سخت باشد که یک‌دفعه پس از به دنیا آمدن کودک نحوه‌ی صحبت کردن خانواده تغییر کند اما کاملاً اطمینان داشته باشید که پس از چند هفته این تغییر به یک عادت روزانه تبدیل می‌شود. ضمناً اگر کودک اول خود را بدین ترتیب بزرگ کنید، بزرگ کردن کودک دوم بسیار راحت‌تر می‌شود. زیرا کودک اولتان به‌راحتی می‌تواند بخش اعظمی از کارهایی که بایستی برای تقویت زبان انگلیسی کودک دوم انجام دهید، را برایتان انجام دهد.

زحمت بیشتر برای پدر و مادر

روش تدریس زبان انگلیسی به کودکان

مهم‌ترین نکته در روش آموزش زبان به کودکان، برقراری ارتباط با آن‌هاست. بایستی سعی کنید که کودکان به‌طور یکسان با زبان مادری و زبان انگلیسی درگیر باشد. آموزش زبان انگلیسی به کودکان ظرافت‌های خاص خود را دارد که به‌طور مفصل در آینده برایتان خواهم گفت. اما به‌طور مختصر دو راه کلی می‌توانم به شما پیشنهاد کنم.

روش تدریس زبان انگلیسی به کودکان

۱- یکی از والدین به‌طور مرتب به زبان انگلیسی با کودک ارتباط برقرار کند و دیگری به زبان فارسی.
۲- والدین با زبان انگلیسی با کودک ارتباط برقرار کنند و خودشان با یکدیگر به زبان فارسی.
به نظر شخصی خودم مدل دوم برای ایران بیشتر جواب می‌دهد. زیرا در ایران معمولاً یکی از والدین (معمولاً مادر) ارتباط بیشتری با کودک دارد. بنابراین اگر سیستم اول پیاده‌سازی شود تعادل درگیری کودک با زبان مادری و زبان انگلیسی صورت نمی‌گیرد.


طریقه آموزش زبان انگلیسی به کودکان

سرگرمی و تحرک را از طریق کشیدن نقاشی، ساختن وسایل، تکمیل پازل، برچسب زدن به تصویر، متصل کردن لغات به عکس ها چاشنی تدریس و فعالیت آموزشی خود کنید. زیرا کودکان از طریق بازی و سرگرمی بهتر یاد می گیرند.

اما چگونه می توانید در عمل این روش را به کار ببندید؟ با یک مثال برای شما توضیح می دهیم. برفرض شما می خواهید معادل انگلیسی حرکت های مختلف مانند نشستن، بلند شدن، راه رفتن، دویدن را به آن ها  یاد بدهید.

بهتر است این حرکات را در قالب موسیقی که در آن این کلمات به کار رفته است به آن ها آموزش دهید. همچنین می توانید با صدای خودتان این عبارات را ضبط کنید. در این شیوه دو مهارت شنیداری و یادگیری لغات هم زمان از طریق سرگرمی آموخته می شود.

روش صحیح آموزش زبان انگلیسی به کودکان

1/5 - (1 امتیاز)

مشاوره رایگان

    captcha