آموزش زبان به کودکان همراه با بازی

در این مقاله با توجه به اهمیت استفاده از متد آموزشی متنوع که این روزها بر تعدادشان افزوده می‌شود، آموزش زبان به کودکان همراه با بازی را مورد بررسی قرار می‌دهیم، فواید بازی را بیان کرده و چند نمونه از بازی های موجود را با توضیحی مختصر در مورد نحوه انجام آن، معرفی می‎کنیم.

آموزش زبان به کودکان همراه با بازی

خلاقیت در آموزش زبان به کودکان همراه با بازی

مطمئنا بارها از خود پرسیده باشید که چطور می‎توانم به فرزندم کمک کنم تا آینده ای بهتر داشته باشد، دوران تحصیلی خوبی را پشت سر بگذارد و به فردی توانمند تبدیل شود؟

بهتر است بدانید که تمام سؤالات و نگرانی های ذهنی تان برای کودک یک پاسخ واحد دارد: “تمام آنچه آینده فرزندتان را در حیطه آموزش تضمین می‎کند، آموزش خلاقانه، ساده، متناسب با سن و هوش کودک است.

” یادگیری زبان انگلیسی هم از این قاعده مستثنی نیست و آموزش زبان به کودکان همراه با بازی، دقیقا یکی از همان روش های خلاقانه است که سطح هوش و سن کودک در آن لحاظ می‌شود تا یادگیری کودک عمیق تر و پایدارتر بماند.

آموزش زبان به کودکان همراه با بازی

آموزش زبان به کودکان همراه با بازی از دید روانشناسان

روانشناسان حوزه تربیت کودک بازی را فعالیتی می‌دانند که بدون وجود اجبار بیرونی و صرفا با اراده خود کودک و بدون هدفی خاص انجام می‌شود.

خلاقیت در آموزش زبان به کودکان همراه با بازی

بازی ها به دلیل این که بخش جدا نشدنی زندگی کودکان هستند و اثر بسزایی در رشد اجتماعی، عاطفی، ذهنی و جسمی کودک دارند، همانند یک دانشگاه برای افراد بزرگسال عمل می‎کنند و نقطه ای بزرگ در یادگیری و رشد کودک هستند.

 یادگیری زبان کودک در بازی های انفرادی بهتر است یا گروهی؟

بازی های انفرادی مناسب کودکان زیر 3 سال است. در این سن کودک توجه چندانی به کودکان دیگر و اطرافیانش ندارد و تمایل به بازی به صورت انفرادی و تنهایی دارد. برای آموزش زبان به کودک در این فاصله سنی حتما به این نکته توجه داشته باشید.

 یادگیری زبان کودک در بازی های انفرادی بهتر است یا گروهی؟

بازی های گروهی اکثرا در سن 3 سالگی به بعد شکل میگیرند و حالا کودک تمایل به بازی با هم سالان و اطرافیان در قالب گروه های 3 و 4 نفره، دارد.

دقت کنید که اگر در منزل اقدام به آموزش زبان انگلیسی به کودک تان می‌کنید از دایره دوستانش هم، در فرآیند بازی کمک بگیرید. البته بازی های تعاملی در آموزشگاه ها به خاطر وجود کودکان هم سن، راحت تر و بهتر انجام می‌شود.


آنچه والدین و معلمین در آموزش زبان به کودکان باید بدانند

  1. فضای کافی و مناسب: چه در منزل و یا آموزشگاه، فضای مناسبی را برای بازی اختصاص دهید.
  2. وسیله بازی: از تهیه وسایل بازی که برای رده سنی کودک ساخته نشده جدا خودداری کنید. بسیاری از والدین با این تفکر که کودک من باهوش است، وسایل بازی رده های سنی بالاتر را برای او تهیه می‎کنند که پیچیدگی های آن وسایل منجر به ایجاد حس ضعف و ناتوانی در کودک می‌شود.
  3. زمان بازی: از فاکتورهای مهم هنگام آموزش زبان به کودکان همراه با بازی زمان انجام بازی است. یک بازی جذاب، اگر به درازا بکشد می‌تواند کودک را برای دفعات بعدی دل زده کند.
  4. هم بازی: همانطور که در مطالب قبلی اشاره کردیم کودک زیر 3 سال نیاز به بازی های انفرادی و همراهی والدین دارد، پس از این سن، کودک وارد گروه های همسالان خود شده و در فرآیند آموزش در کنار او و همسالانش به خوبی می‎توانید آموزش های مورد نظر را پیگیری کنید.

لیست بهترین بازی های آموزشی زبان انگلیسی به کودکان

پیش از معرفی بازی های مناسب آموزش زبان به کودکان، نکته مهمی را بیان می‌کنیم که اصولا چه معلمین و چه والدین به راحتی از کنار آن عبور می‎کنند، خلاقیت از عناصر اصلی در هر بازی است.

لیست بهترین بازی های آموزشی زبان انگلیسی به کودکان

خلاقیت را در استفاده و حتی ابداع بازی ها و یا وسایل بازی جدید، به عنوان اولین قاعده بازی برای کودکان تعریف کنید. حالا همراه ما باشید با یک لیست جذاب از بازی های کودکانه آموزش زبان انگلیسی.

آموزش لغات با کارت های رنگی

کارت های رنگی یک انتخاب خوب برای آموختن واژه ها به کودک است. این کارت ها در بازار وجود دارند اما در منزل هم می‌توانید تنها با استفاده از مداد رنگی، چسب، مقوا و تصاویر آن ها را تهیه کنید. موضوع آموزش اگر حیوانات باشد، بر روی یک برگه اسم حیوان را درشت بنویسید و بر روی برگه ای دیگر تصویر همان حیوان را بچسبانید.

آموزش لغات با کارت های رنگی

ابتدا به او بگویید این کلمه مربوط به این تصویر است؛ آن را تلفظ کنید و بعد از مدتی کودک به راحتی خواهد توانست کلمه را با تصویر مربوطه کنار هم قرار دهد.

نقاشی

نقاشی همیشه جذابیت های خاص خودش را در میان سنین مختلف داشته است. در این روش تعدادی کلمه را بر روی یک برگه بنویسید تا کودک با چشمان بسته یکی از آن ها را انتخاب کند، تصویر آن کلمه را بر روی تخته یا داخل دفتر کودک بکشید.

پس از حدس زدن نام تصویر به آموزش نام انگلیسی آن بپردازید. این یکی از روش های آموزش زبان انگلیسی کودکان ۳ سال است.

نقاشی

بازی با سؤالات

سوالاتی ساده تا پیچیده ( بسته به سطح یادگیری کودک) آماده کنید. روی پیشانی خودتان و کودک بچسبانید و با کمک یکدیگر پاسخ را در قالب جمله ارائه کنید.

بازی با بادکنک

این بازی گروهی پر هیجان را چه در کلاس درس و یا با دوستان کودک خود انجام دهید. برای این کار، بادکنکی را باد کنید و کلمه مورد نظر را با ماژیک بر روی آن بنویسید.

بازی با بادکنک

از کودکان بخواهید بادکنک را دست به دست کنند و هجی کلمه را با صدای بلند بخوانند، سپس بادکنک را در مرکز جمع بگذارید. ساخت جمله با این روش خلاقانه را امتحان کنید.

جست و جوی گنج

والدین میتوانند سطح این بازی را با توجه به سن کودک و میزان دانش زبان انگلیسی، از ساده تا پیچیده تغییر دهند. البته این بازی، دو نفره یا گروهی انجام میشود.

به این صورت که خوراکی های مختلفی را در گوشه و کنار کلاس یا اتاق مخفی کنید. و بر روی تکه های کاغذ سرنخ هایی از نقشه گنج را بنویسید تا در نهایت، کودک به گنج یا همان خوراکی برسد.

در این روش جهت ها، اشیاء، اسامی قسمت های مختلف منزل و… را با خلاقیت خود در برگه ها بنویسید و کودک را کاملا غیر مستقیم با تعداد زیادی از لغات آشنا کنید.

جست و جوی گنج

تمام بازی هایی که در این مقاله معرفی کردیم. و نکاتی که راجع به ضرورت و فواید بازی بیان شد، تنها بخش کوچکی از موضوع گسترده آموزش زبان به کودکان همراه با بازی است.

به همین منظور و برای پاسخ به سؤالات شما، تیم مدرسین مجرب آموزشگاه الوند، در مجموعه مقالات آموزشی و همچنین کلاس های تخصصی کودکان، با رویکردی علمی پاسخگوی شما عزیزان هستند.

5/5 - (1 امتیاز)

مشاوره رایگان

    captcha