6 نکته برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان

در اینجا به 6 نکته برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان اشاره می کنیم و روش های مختلف را با هم بررسی میکنیم. والدین بسیاری هستند که از سنین پایین، آموزش زبان انگلیسی به کودکان خود را برنامه ریزی می‌کنند. درست است که ذهن کودکان برای پذیرش زبان جدید آماده است.

اما آموزش یک زبان بیگانه به کودکان کم سن و سال کار چندان آسانی هم نیست. برای آموزش استاندارد به کودکان، تکنیک‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

6 نکته برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان

یک روال مشخص داشته باشید برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان

آموزش به کودکان، چه در خانه باشد و چه در آموزشگاه، باید به صورت کوتاه و منظم صورت گیرد. البته زمان جلسات را می‌توانید با بیشتر‌ شدن سن کودک و افزایش تمرکز او بیشتر کنید.

بهتر است فعالیت مشخصی را در زمانی مشخص به صورت روزانه تکرار کنید. بدین صورت کودک می‌داند که انتظار چه چیزی را می‌کشد و با اشتیاق بیشتری به آموزش‌های زبان توجه می‌کند.

اگر فضای کافی در خانه دارید، می‌توان یک گوشه از آن را به آموزش زبان اختصاص دهید و بدین گونه کودک به فضای آموزشی، بیشتر انس خواهد گرفت.

اگر مدرس زبان هستید، سعی کنید برنامه‌های آموزشی را به صورت منظم انجام دهید؛ مثلا روزهای زوج آموزش با بازی و روزهای فرد هم تمرین مکالمه داشته باشید.

6نکته برای اموزش زبان انگلیسی به کودکان

با کودک بازی کنید

کودکان عاشق بازی هستند و آموزش با وسیله بازی به کودکان، به روش مونته سوری در هر زمینه‌ای بسیار کارآمد خواهد بود. حال سوال این است که مونته سوری چیست.

یکی از 6 نکته آموزش زبان انگلیسی به کودکان به وسیله بازی، یکی از روش‌های مفید آموزشی است که امروزه در بسیاری از آموزشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با کودک بازی کنید

استفاده از تصاویر، درست کردن کاردستی، فلش کارت‌ها، پانتومیم، بازی با کلمات و صد ها بازی دیگر وجود دارند که به کمک آن‌ها می‌توانید به کودکان زبان انگلیسی را آموزش دهید.

از هر موقعیتی برای آموزش زبان استفاده کنید

از شرایط مختلف استفاده کنید و کلمات مربوط به موقعیتی که کودک در آن قرار دارد، را آموزش دهید. مثلا اگر کودکان در حال نقاشی هستند، لغات مربوط به دفتر و مداد رنگی و… را در کلاس و یا منزل مطرح کنید. این کار باعث ماندگار شدن لغات و عبارات در ذهن کودک خواهد شد.

کتاب داستان بخوانید

تصاویر کارتونی و رنگی در کتاب‌های داستان، اگر در کلاس زبان آنلاین کودکان استفاده شود؛ برای کودکان بسیار جذاب است. به کمک کتاب داستان‌ها می‌توانید لغات و عبارات زیادی را آموزش دهید. همچنین تعریف کردن یک داستان کودکانه به زبان انگلیسی، اشتیاق آن‌ها برای یادگیری و فهم داستان را چندین برابر خواهد کرد.

دستور زبان هم آموزش دهید

آموزش دستور زبان به صورت دقیق برای کودکان ضرورتی ندارد. اما بهتر است سعی کنید در شرایط مناسب برخی از دستور زبان‌های ساده را به آنان آموزش دهید تا ذهن کودک در به کار بردن عبارات درست، عادت کند.

دستور زبان هم آموزش دهید

برای کودکانی که سن بیشتری دارند می‌توان با استفاده از بازی‌های موجود، گرامر را نیز آموزش داده تا در مکالمات خود به کار ببرند.


چه کلمات و عباراتی برای شروع آموزش زبان انگلیسی بهتر است؟

دنیای زبان انگلیسی بسیار گسترده است و اگر بخواهید تمام زبان انگلیسی را به یکباره به کودکان آموزش دهید، نه تنها در این کار موفق نخواهید شد، بلکه ممکن است به سیستم یادگیری کودکان آسیب وارد شود و آن‎‌ها از یادگیری دل‌سرد شوند.

در شروع آموزش بهتر است از لغاتی استفاده کنید که درک آن‌ها در زبان فارسی، برای کودک راحت باشد. در ادامه قصد داریم مناسب‌ترین لغات و عبارات برای شروع آموزش زبان انگلیسی به کودکان را معرفی کنیم.

چه کلمات و عباراتی برای شروع آموزش زبان انگلیسی بهتر است؟

  • اعداد 1 تا 10، 10 تا 20، 20 تا 100
  • صفات و متضاد آن‌ها مثل بزرگ و کوچک، شاد و غمگین و…
  • رنگ‌ها
  • اعضای بدن
  • لباس‌ها
  • اسباب بازی‌ها
  • حیوانات
  • انواع غذا

کلاس زبان  انگلیسی کودکان چه ویژگی‌هایی دارد؟

فضایی که قرار است کودکان در آن آموزش ببینند بسیار مهم است. کودکان مانند بزرگسالان نمی‌توانند در مدت زمان طولانی در کلاس بنشینند و به آنچه که معلم بیان می‌کند گوش دهند. کلاس آموزشی کودکان باید فضایی کودکانه داشته باشد تا اشتیاق آن‌ها برای حضور در کلاس را برانگیزاند.

کلاس باید مفرح باشد

سرگرمی، شادی و تفریح از مهم‌ترین فاکتور های یک کلاس کودکانه است. آموزش به کودکان باید همراه بازی باشد تا به یادگیری علاقمند شوند. کلاس‌های زبان برای کودکان، باید به گونه‌ای باشد که کودکان متوجه فضای آموزشی نشوند و تصور کنند که تنها برای بازی به آموزشگاه می‌روند!

معلمی خلاق باشید برای آموزش زبان به کودکان

اگر مدرس زبان انگلیسی به کودکان هستید و یا قصد آموزش زبان به فرزندتان در خانه را دارید، باید سطح خلاقیت خود را بالا ببرید.

انجام کارهای تکراری برای کودکان خسته کننده خواهد بود؛ بنابراین سعی کنید تا با روش های متفاوت و نوآورانه زبان انگلیسی را آموزش دهید. به طور مثال: در تزیینات محیط کلاس می‌توانید تغییر ایجاد کنید و یا از کودکان بخواهید در آموزش به شما کمک کنند.

معلمی خلاق باشید برای آموزش زبان به کودکان

محیط کلاس را عوض کنید

سعی کنید متناسب با موضوع درس، کودکان را به محیط مربوط به آن ببرید و از نزدیک لغات را آموزش دهید. به عنوان مثال اگر قصد آموزش اسامی حیوانات را دارید، می‌توانید کلاس خود را در باغ وحش برگزار کنید!

کودکان را وادار به یادگیری نکنید

به کودکان فرصت دهید تا کم کم به روند یادگیری عادت کنند و مطمئن باشید پس از فراگیری روند یادگیری، بسیار خوب می‌توانند بر این زبان تسلط پیدا کنند.

کودکان در سن پایین‌تر به دلیل اینکه با آموزش‌های محدودتری روبرو شده‌ا‌ند، خیلی دیرتر مسیر یادگیری را طی خواهند کرد. فراموش نکنید که در آموزش به کودکان باید صبور بود و وارد کردن فشار بیهوده به کودکان، تنها اثر منفی بر روی قوه یادگیری و اعتماد به نفس آنان خواهد داشت.

هر اشتباهی را تصحیح نکنید در آموزش زبان به کودکان

یکی از اشتباهات رایج مدرسان کودک، تصحیح کلمه به کلمه صحبت‌های کودک است. با این کار قدرت روان صحبت کردن را از آنان می‌گیرید. تنها در بعضی مواقع اشتباهات آنان را گوشزد کنید و از آن بگذرید و دست بر روی اشتباهات کودکان نگذارید تا در ذهن آن‌ها ماندگار نشوند.

هر اشتباهی را تصحیح نکنید در آموزش زبان به کودکان

سخن پایانی

آموزش زبان انگلیسی به کودکان یکی از مسائل مهم برای بسیاری از پدر و مادر است که امروزه با جدیدترین متدها در آموزشگاه‌های زبان انگلیسی و حتی خانه قابل اجرا است.

یادگیری زبان انگلیسی در کودکان بسیار آسان‌تر از بزرگسالان است، اما فراموش نکنید که کودکان روحیه لطیفی دارند و با کوچک‌ترین اشتباه در روش آموزش، ممکن است.

برای همیشه کودک را از یادگیری زبان انگلیسی دل‌سرد کنید؛ بنابراین انتخاب آموزشگاه و روش تدریس بسیار در این زمینه مهم خواهد بود.

 

به این صفحه امتیاز دهید.

مشاوره رایگان

    captcha